Фітинги в сантехніці – пристосування для з’єднання окремих ділянок трубопроводу.  Важливі елементи, які виконують роль сполучної ланки, застосовуються при складанні систем опалення, газопроводів, водопроводів.  У сантехніці використовується кілька видів фітингів, кожен з яких вирішує свою задачу.

Типи фітингів

Підбираються з’єднувальні елементи для трубопроводів за кількома параметрами.  Першим і одним з найважливіших є матеріал труб.  Фітинги використовуються для монтажу трубопроводів з чавуну, сталі, міді, поліпропілену, металопластика.

Фітинги із чавуну

Чавунні з’єднувачі виграють довговічністю, стійкістю до механічних пошкоджень.  У сантехніці застосовується два типи фітингів з цього матеріалу: стандартні і оцинковані.  Останні коштують дорожче, але відрізняються кращими експлуатаційними характеристиками.  Чавунні фітинги зазвичай використовують при приєднанні труб до елементів магістральної трубопровідної арматури.

Фітинги для металопласта

Монтаж металопластикового трубопроводу здійснюється із застосуванням з’єднувачів з відповідного матеріалу.  Труби, які не підлягають зварюванню, стикуються за допомогою прес-фітингів.  Елементи дозволяють швидко зібрати трубопровід будь-якої складності.  Металопластикові фітинги в сантехніці використовуються при переході труб на інший діаметр.

Мідні фітінгі

Мідні з’єднувальні елементи застосовуються в трубопроводах з відповідного матеріалу.  Такі фітинги міцні, стійкі до корозії, довговічні.  Вони використовуються при м’якій і твердій пайці.  Мідні фітінги застосовують в ХВП, ГВП.  Відмінною особливістю елементів є відсутність необхідності їх зачистки перед паянням.

Фітинги для поліпропілена

При монтажі поліпропіленових трубопроводів застосовується метод дифузійного зварювання.  Але для з’єднання труб зі сталевими елементами систем водопостачання передбачені спеціальні фітинги.  Вони мають латунні або хромовані вставки.  Це дозволяє легко комбінувати поліпропіленові труби зі сталевими арматурами.  Крім того, фітинги зі вставками з металу не вимагають при укладанні в грунт додаткової ізоляції.

Фітинги з латуні

В технічних трубопроводах знайшли застосування латунні фітинги.  Вони використовуються також при монтажі систем опалення, водопостачання.  Латунні різьбові фітинги найчастіше встановлюють в місцях з’єднань мідних труб, де пайка неможлива.  Елементи є стійкими до корозії, міцними і надійними.  Висока якість, герметичність з’єднання утворюють фітинги, виготовлені зі сплаву цинку і міді.  Дешеві комплектуючі цієї категорії мають у складі, як правило, вісмут, свинець, що робить їх непридатними для установки на трубопроводах ГВП.  Латунні фітинги можуть застосовуватися і для з’єднання алюмінієвих труб.  Але в цьому випадку необхідна тефлонова підкладка для виключення контакту металів.

Конструктивно фітинги теж істотно розрізняються.  При монтажі трубопроводів сантехниками сьогодні використовуються муфти, трійники, хрестовини, ніпелі, згони, відводи, косинці, перехідники та інші комплектуючі.  Кожен фітінг виконує свою функцію.  Кількість і види комплектуючих визначаються особливостями трубопроводу.

Вибір фітингів за типом з’єднання

Підбираються фітинги і за типом з’єднання.  Компресійні призначені для монтажу трубопроводів ручним інструментом.  Вони затягуються за допомогою гайкового ключа.  Фітинги в сантехніці досить надійні, але з часом з’єднання може слабшати.  При своєчасній підтяжці елементу ризик протікання виключається.  Компресійні фітинги не використовуються в прихованих трубопроводах.  Підходять елементи для з’єднання металопластикових, поліетиленових труб.

Прес-фітинги відрізняються більшою надійністю.  Вони затискаються ручним пневматичним або електропневматичним інструментом.  З’єднання можуть використовуватися в прихованих водопроводах.  Підходять прес-фітинги для мідних, поліетиленових, металопластикових труб.

Різьбові фітінги використовуються для з’єднання труб зовнішніх і внутрішньобудинкових водопроводів досить часто.  Процес монтажу таким способом досить трудомісткий.  Підходять різьбові фітинги для сталевих, чавунних, мідних труб.  Тип з’єднання застосовується переважно на стику труби і приладу-споживача (лічильник, водонагрівач і т.п.).

Зварні фітинги використовуються при монтажі металевих, металопластикових, поліпропіленових трубопроводів.  Виготовлені вони повинні бути з того ж матеріалу, що і труби.  Зварене з’єднання (незбиране, монолітне) утворюється за допомогою спеціального інструменту (у разі, наприклад, з поліпропіленом це паяльник).

ПВХ труби з’єднуються за допомогою клейових фітингів.  Вони дозволяють створювати міцні з’єднання, аналогічні звареним.  Але функцію розплавлення пластика в цьому випадку виконує сам клейовий склад фитингу.

Також в сантехніці використовуються з’єднувальні елементи із закладними нагрівальними елементами.  Вони утворюють подібне зварного з’єднання, підходять для монтажу поліпропіленових, ПВХ трубопроводів.

Вибір фітингів по виробнику та ціні

Крім матеріалу, типу з’єднання, фітинги можна вибирати за брендовим, ціновим принципом.  Сьогодні на ринку в асортименті представлені з’єднувальні елементи турецького, корейського, європейського, канадського, вітчизняного виробництва.  Вони відрізняються вартістю і конструктивними, експлуатаційними особливостями.

Турецькі фітинги виграють доступною ціною.  Однак якість матеріалу, з якого вони виготовлені, не завжди відповідає вимогам сучасних покупців.  Слабкими місцями турецьких фітингів є ущільнювальні гумові кільця (недостатньо жорсткі), затискні кільця (зі слабким заточуванням зубів по краях).  Нестабільність зчіплювання може призвести до вислизання труби з елементу з’єднання і необхідністю проводити ремонт трубопроводу.

Італійські фітинги відрізняються повністю розбірною конструкцією, високою якістю натискних кілець.  Ущільнювачі в сполучних елементах досить еластичні і жорсткі.  Цангове кільце надійне, воно міцно тримає трубу в фітингу.

Швейцарські та німецькі комплектуючі відрізняють висока якість і вартість.  Ці фітинги повністю розбираються, мають кільце ущільнювача особливої ​​форми (трапецієподібної), що перешкоджає протіканню.  Елемент обробляється сантехнічним мастилом, що полегшує його «посадку».  Цанга з гострими зубами надійно фіксує трубу в фітингу.  З’єднувальні елементи німецького, швейцарського виробництва відрізняються також відносною простотою монтажу.  Фітинги довговічні, стійкі до механічних пошкоджень, перепадів температури, вібрацій.

Канадські та ізраїльські комплектуючі забезпечують достатню міцність, герметичність з’єднання.  Їх відмінними рисами є еластичність і жорсткість ущільнювачів, наявність додаткового гумового кільця.  Це практично повністю виключає протікання.

З широкого асортименту фітингів в сантехніці недосвідченій людині непросто вибрати відповідні комплектуючі.  Рекомендується скористатися допомогою професійного сантехніка.  Він підбере з’єднувальні елементи відповідно до матеріалу труб, з урахуванням особливостей монтажу трубопроводу (відкритий, прихований). Звертайтеся до фахівців нашої компанії.

Поширені запитання

📚 Які основні види фітингів використовуються в сантехніці?

Основні види фітингів, що використовуються в сантехніці, включають трубні з’єднувачі, кутові та колінчасті фітинги, редуктори, затискачі, з’єднувальні гайки та інші. Вибір конкретного типу фітинга залежить від розміру труби, форми з’єднання, місця установки і технічних параметрів системи.

🌎 Які особливості варто враховувати при виборі фітингів для сантехнічних систем?

При виборі фітингів для сантехнічних систем варто враховувати такі особливості, як матеріал фітинга (наприклад, мідь, сталь, поліпропілен, PVC), його розмір, форма з’єднання, максимальний робочий тиск і температура, відповідність нормам та стандартам. Також слід звернути увагу на якість виробника та додаткові опції, які можуть забезпечити більш зручне та ефективне використання фітингів.