У даній статті ми поговоримо про те, як правильно виконувати монтаж поліпропіленових труб Львів в трубопровідних системах, які нормативні акти регламентують монтажні роботи і яка трубопровідна арматура і інструменти потрібні для здійснення монтажних робіт. Почнемо з нормативних актів. Технологія монтажу поліпропіленових труб регламентується стандартом ГОСТ, а також документом СНіП 41-01-2003 ( «Опалення, вентиляція і кондиціонування »). Втім, в описі ГОСТ Р 52134-2003 сказано, що монтаж трубопровідних водопровідних і опалювальних систем повинен здійснюватися, зокрема, з урахуванням вимог норм СНіП 41-01, про який ми і будемо говорити більш докладно. Що ж стосується стандарту ГОСТ Р 52134-2003, то в пункті 10.2 сказано, що трубопровідним системам з питною водою перед введенням в експлуатацію потрібно промивання цієї ж водою протягом, як мінімум, двох годин. Тепер звернемося до нормативного документу СНіП 41-01-03 (41-01-2003), що діє з 1 січня 2004 року.

У цьому документі в розділі 6.4 ( «Трубопроводи»), зокрема, сказано, що в комплекті з поліпропіленовими трубами бажано використовувати фітинги та іншу трубопровідну арматуру однієї марки. І це логічно, оскільки саме вироби одного виробника забезпечують найкращу сумісність і гарантують максимальну надійність і безпеку при експлуатації трубопровідної системи. Далі зауважимо, що, згідно з цим же пунктом даних будівельних норм і правил (СНіП 41-01-03), прокладати поліпропіленові та інші труби для систем опалення заборонено на горищах і підвалах, температура повітря в яких взимку може опускатися нижче -40 градусів за Цельсієм. Крім того, не можна також прокладати опалювальні труби в місцях з електричними кабелями і в різних пішохідних зонах.

Слід також враховувати, щоб монтаж трубопровідних систем опалення та водопостачання здійснювався таким чином, щоб була можливість легкого доступу до будь-якої ділянки трубопроводу для технічного обслуговування. Якщо ж прокладання здійснюється прихованим способом, то потрібно зробити спеціальні люки, розташувавши їх так, щоб був забезпечений доступ до з’єднань труб і до різної встановленої трубопровідної арматури. Відкритим способом дозволено виконувати монтаж поліпропіленових труб Львів тільки в тих випадках, коли можна повністю виключити можливість механічних, температурних впливів і прямого попадання сонячних променів. Далі варто відзначити, що якщо трубопровід проходить ближче, ніж на 10 см від конструкції з легкозаймистих матеріалів або поверхонь, то необхідно передбачити теплоізоляцію такої конструкції.

Якщо ж труби проходять поруч з перекриттями будівлі, то їх в обов’язковому порядку потрібно монтувати з використанням захисних негорючих коробів і, природно, з використанням негорючих оздоблювальних матеріалів. Окремими пунктами в СНіП 41-01-03 прописані також і рекомендовані ухили при монтажі різних трубопроводів. Так, без ухилу дозволяється монтувати тільки ті трубопровідні системи, швидкість води в яких не менше 25 см / сек. Трубопроводи з меншою швидкістю робочого середовища варто виконувати з різними ухилами. Більш детально з діючими нормами ви можете ознайомитися у відповідних документах, ми ж переходимо до трубопровідної арматури, а точніше до фітингів, необхідним для монтажу різних трубопровідних систем з поліпропілену.

Переваги і недоліки труб з поліпропілену

Висока популярність поліпропіленових труб обумовлена ​​цілим рядом переваг в порівнянні з металевими і ПВХ-трубами. Однак продукція різних виробників може відрізнятися особливостями, кольором і вартістю.

Основними достоїнствами труб з поліпропілену є:
  • тривалий термін служби (в системах холодного водопостачання – до 100 років, гарячого водопостачання – до 50 років);
  • широка сфера застосування;
  • підвищена стійкість до різких перепадів температур і тисків;
  • чудова міцність і жорсткість;
  • естетичний зовнішній вигляд;
  • підвищена стійкість до впливу хімічних речовин;
  • екологічність;
  • низька теплопровідність;
  • невелика питома вага;
  • звукопоглинання і стійкість до вібрацій;
  • неможливість виникнення корозійних процесів;
  • запобігання утворенню відкладень на внутрішній поверхні;
  • відсутність необхідності в експлуатаційних витратах;
  • технологічність монтажних робіт;
  • простота ремонту;
  • невимогливість щодо умов експлуатації;
  • оптимальна ціна.
Серед недоліків поліпропіленових труб можна виділити:
  • значний коефіцієнт лінійного розширення;
  • неможливість експлуатації при низьких температурах;
  • невисоку пластичність;
  • непереносимість ультрафіолету (крім труб чорного кольору).

Сфера застосування поліпропіленових труб

Залежно від виду і конструкції поліпропіленові труби можуть використовуватися для транспортування як інертних, так і хімічно активних рідин. У ряді випадків ця продукція може бути задіяна при організації трубопроводів, призначених для забезпечення роботи гідравлічного обладнання (до 25 атм). Виходячи з цього, основними сферами застосування поліпропіленових труб є:

  • системи опалення, а також гарячого і холодного водопостачання;
  • виробничі лінії транспортування хімічних речовин і з’єднань;
  • системи «тепла підлога»;
  • трубопроводи компресорного устаткування;
  • кліматичне та вентиляційне обладнання;
  • системи зрошення, меліорації і дренажу.

Поговоримо про нюанси, що виникають при монтажі труб із зшитого поліетилену. Власне, подробиці процесу можна знайти у відповідних інструкціях, проте є кілька моментів, про які потрібно обов’язково згадати. В першу чергу треба сказати про те, що в розпорядженні монтажників є два методи складання трубопроводів з описуваного матеріалу, і це вже великий плюс.

Метод перший – за допомогою компресійних фітингів. Такого роду фітинги максимально спрощені для монтування і підходять для будь-яких комунікацій, будь то опалення або водопровід з гарячою водою. Головне достоїнство полягає в тому, що для складання трубопроводу за допомогою таких фітингів не знадобиться ніякий унікальний інструмент. Потрібні тільки сантехнічний секатор для різання труб і пара ключів – невеликих газових або гучних за розмірами фітингів. Процес досить нехитрий: необхідно насадити на патрубок спочатку гайку, потім розрізне кільце, причому останнє залишити насадженим на відстані 1 мм від торця труби. Далі насаджується фітінг і затягується гайка, але тільки без надмірних зусиль, щоб уникнути пошкоджень! Ніяких інших дій абсолютно не потрібно. І виходять досить міцні з’єднання, але, правда, їх не можна назвати абсолютно герметичними.

Метод другий – за допомогою напресовочних фітингів. Даний метод забезпечує більш високу надійність. Він особливо гарний там, де потрібна підвищена герметизація з’єднань. Однак тут є один мінус – вживання напресовочних фітингів для труб зі зшитого поліетилену призводить до створення неремонтнопридатних з’єднань. Але втім, навряд чи доведеться ремонтувати трубопровід з РЕХ, адже він не накопичує забруднень. Процес складання труб із зшитого поліетилену (за участю спецінструменту) при цьому методі відбувається так. На трубу насаджується особливий затиск, а в неї вставляється розширювач. Далі в трубу встановлюється фітінг. Надійне з’єднання виходить в даному випадку через те, що зшитий поліетилен має «добру пам’ять», через невеликий проміжок часу фітінг вже не вдасться витягти з труби. В кінці процесу для остаточного закріплення з’єднання на затиск впливають спеціальним пресом. І все ж, незважаючи на підвищену герметичність, з’єднання з використанням цих фітингів також не можна назвати абсолютно надійними.

Який метод монтажу вибрати? Рішення приймається в залежності від різних факторів. Однак, як правило, в стандартних будинкових тепломережах і водопроводах цілком придатні компресійні фітинги. А ось на промислових підприємствах, в хімічних і фармацевтичних галузях, краще використовувати другий метод. Таким чином, монтаж труб з РЕХ не складає особливих труднощів.

Технологія монтажу поліпропіленових труб

Поліпропіленові труби в вітчизняних умовах набули широкого застосування в реорганізації систем холодного і гарячого водопостачання в адміністративних, промислових і житлових будівлях, не обходяться без поліпропіленових труб і в технології створення «теплих підлог», поліпшених систем опалення, технологічних трубопроводів і пневмопроводів.

Екологічно чисті і довговічні, поліпропіленові труби успішно витісняють зношені сталеві не тільки цілком, але і по частинах, що дозволяє мінімізувати витрати.

Монтаж поліпропіленових труб Львів здійснюється зварюванням,  зварювальне обладнання, яке випускається, робить цю технологію досить простою і швидкою. Поліпропіленова труба нагріваються цим апаратом до температури, при якій поліпропілен розм’якшується настільки, що при подальшому зіткненні з так само нагрітим фитингом відбувається герметичне нероз’ємне з’єднання.

При зварюванні армованих поліпропіленових труб потрібно зачистка, за допомогою спеціального ножа необхідно на довжині майбутнього з’єднання (10-15мм) видалити фольгу. Якщо шар алюмінію заглиблений всередину матеріалу поліпропіленової армованої труби, то зачистка від фольги не потрібно. Зварювання пропіленових труб може здійснюватися тільки при температурі вище 5 градусів.

Використання полімерних труб забезпечує значний економічний ефект: витрати на транспортування і монтаж зменшуються в порівнянні зі сталевими трубами в кілька разів. Поліпропіленові труби успішно справляються навіть з подачею стисненого повітря і хімічно агресивних з’єднань. З кожним роком зростає застосування поліпропіленових труб в зрошувальних і дренажних системах.

При монтажі поліпропіленових труб іноді замість зварювання використовується пайка. При виборі такого варіанту пропіленові труби з’єднуються за допомогою спайки, а не за допомогою фітингів. Технологією пайки поліпропіленових труб рідко користуються через збільшення часу робіт і незручності монтажу. З огляду на безліч альтернатив, ремонтні компанії вибирають технологію пайки поліпропіленових труб тільки при великому бажанні замовника.

Проводити пайку поліпропіленових труб можна тільки, коли вони повністю сухі, в іншому випадку спайка може вийти не герметичною. Спочатку потрібно перекрити подачу води і демонтувати старі труби. Потім варто опрацювати план для максимальної ефективності встановлення, в якому потрібно врахувати розміщення всіх побутових і сантехнічних приладів, що вимагають підключення до системи водопостачання.

Для проведення робіт буде потрібен спеціальний паяльник для поліпропіленових труб. Це недорогий інструмент і при бажанні його можна взяти в оренду. Використання паяльника для поліпропіленових труб не вимагає професійних навичок. Дуже важливо в процесі стежити, чи не заплавилася труба при пайці (подібне трапляється, коли перегрітий фітінг або сама труба).

Для перевірки подмухайте в трубу, і якщо повітря легко пройшло, як при видиху, то запайок немає. Якщо при видиху в трубу, повітря проходить з деяким зусиллям, то значить, є проблеми, які краще усунути відразу. Такі запаювання частіше виникають при монтажі полімерних труб малого діаметру.

У будь-якому випадку пайка поліпропіленових труб більш складний процес, ніж зварювання, тому для першого разу краще скористатися послугами фахівця нашої компанії.

Поширені запитання

📚 Які переваги мають поліпропіленові труби порівняно з металевими трубами?

Поліпропіленові труби мають кілька переваг порівняно з металевими трубами. Вони легші за вагою, більш міцні, корозійностійкі та менш чутливі до утворення накипу. Крім того, вони більш гігієнічні, оскільки не вступають в реакцію з водою та не виділяють шкідливих речовин.

🌎 Які інструменти потрібні для монтажу поліпропіленових труб?

Для монтажу поліпропіленових труб потрібні наступні інструменти: ріжучий інструмент для різання труб (наприклад, ніж або ріжучий прилад), маркер або олівець для позначення місць різання, зачистний інструмент для зняття наростів та фасок з країв труб, монтажна головка для з’єднань, ключ для затискання фітингів, спеціальний інструмент для знімання фітингів з труб, термопістолет для зварювання труб (якщо використовуються труби з з’єднаннями методом зварювання).