Сьогодні відбулися значні зміни в плані оплати за воду. Її виробляють з урахуванням кількості спожитої рідини. А облік ведеться за допомогою лічильників води. Тому хотілося б розібратися з питаннями, як встановити лічильник на воду, які водоміри сьогодні пропонують виробники, чим вони відрізняються один від одного, правила і нюанси монтажу приладу в систему водопроводу.

Монтаж водоміра для приватного будинку

Чи необхідні лічильники обліку води

Ще на початку минулого століття більшість споживачів води з центральних водопровідних мереж оплачувало послуги водопостачальної організації з урахуванням встановлених нормативів. Ці норми визначали кількість споживаної води кожною людиною, які проживають в будинку. Тобто сума була фіксована. Сьогодні, як було сказано вище, відбулися зміни.

Треба відразу обмовитися, що існує постанова уряду, в якій чітко вказано, що на кожному об’єкті повинні бути встановлені лічильники обліку газу, води та електроенергії. Але є і застереження, якщо їх споживання проводиться з централізованих мереж. Наприклад, для автономного водопроводу зі свердловини або колодязя лічильник встановлювати не треба. Це стосується і газової магістралі, якщо господар будинку користується газгольдерами.

Сьогодні монтаж водяного лічильника Львів планують ще на стадії проектування будинку та інженерних комунікацій. Якщо будинок старий, то монтаж лічильника води роблять за допомогою врізки в старі водопровідні труби.

Врізка лічильника в стару водопровідну систему

Встановлення водомірів – процес необхідний. Причина – недосконала система оплати з розрахунку на кожного споживача. Недосконала вона тим, що водопостачальна організація має одну головну мету – отримати прибуток. Але в цій системі не враховується один чинник – немає контролю над тим, а скільки води спожили, наприклад, жителі приватного будинку. Прописано в будинку 5 людей, а проживає троє. Або хтось поїхав у відрядження або потрапив до лікарні. Або вся сім’я поїхала у відпустку. Все одно розрахунок за спожиту воду буде проводитися з розрахунку на п’ять чоловік.

Навіть якщо не враховувати ці явні, а точніше сказати, ймовірні моменти і подивитися статистику, то монтаж водяного лічильника Львів набагато вигідніше. Наприклад, за нормативами кожна людина в місяць повинен сплатити за 11,7 м³ води. А в середньому, якщо встановлений водомір, вона оплачує тільки за 4 м³. Різниця просто величезна. При цьому, якщо ви – власник приватного будинку з присадибною ділянкою, то з вас буде стягуватися плата і за використовувану територію. Адже на ній буде обов’язково сад або город, квітник або оранжерея, які ви повинні поливати. А якщо у вас є ще й автомобіль, то до нормативу додадуть кілька кубів.

Мити автомобіль вдома

І при всьому при цьому ніхто не враховує – поливаєте ви присадибну ділянку, або вона повністю заасфальтована. Миєте ви машину самі вдома або відвозити її в мийку.

Тобто виходить, що встановити водомір набагато вигідніше. Правда, певні витрати зробити доведеться: купити водяний лічильник і оплатити послуги монтажників. Але, як показує практика, вже через півроку ці витрати окупаються.

Є ще одна позитивна сторона встановлення водоміра. Багато споживачів ставляться до води як до даності. Ось вона є і все тут. І користуватися нею можна без обмеження. Такі люди не розуміють, що водні ресурси не безмежні. Встановлений водомір дисциплінує таких людей. Їм не хочеться платити великі суми, тому вони будуть намагатися менше витрачати воду.

До того ж всі намагаються стежити за сантехнікою. У дбайливого господаря не буде підтікати кран, не тектиме унітаз.

Використовуємо воду не економно

Щоб правильно провести монтаж водяного лічильника Львів, а тим більше, його грамотно експлуатувати, треба знати його конструктивні особливості. Основна маса водомірів – це прилади, принцип роботи яких заснований на обертанні одного лопатевого елемента. Це або крильчатка, або турбинка.

Вода проходить через канал, де встановлена ​​крильчатка. Вона обертається і передає обертальний момент на рахунковий пристрій. Останній може бути механічним або електронним. Один оборот крильчатки відповідає певному обсягу пройденої через прилад води.

У лічильників, в яких встановлені крильчатки, є один недолік. Цей елемент схильний до впливу так званих турбулентних потоків. Вони з’являються, коли натиск води збільшується. Такі потоки зменшують швидкість обертання лопатей. Додамо, що сама крильчатка – механізм інертний, тобто для оптимального обороту йому потрібна стартова швидкість. Тому на початку обертання на патрубку швидкість нижче. Хоча виробники точно підганяють її під необхідні розміри.

Але треба зазначити, що в масштабах одного невеликого будинку це все не так помітно і не так сильно впливає на втрати витрат. Тому водоміри цього типу так поширені в приватному житловому будівництві.

Якщо водопровідна магістраль більш серйозна, в ній великий напір, то встановлюють лічильники турбінного типу. У них недоліків немає. Тому точність у них набагато вище.

Додамо, що в продажу є так звані комбіновані моделі. Це складний пристрій, що складається з двох каналів, які перекриваються клапанами. Якщо напір у водопровідній мережі невеликий, то вода проходить по каналу, де встановлена ​​крильчатка. Якщо напір підвищився, клапан закривається, відкривається канал, де встановлена ​​турбіна.

Турбінний лічильник води в розрізі

Сьогодні виробники пропонують електронні лічильники обліку води. Їх відмінна риса від механічних – герконовий датчик, що перетворює обертальний рух крильчатки в електромагнітні імпульси. Останні надходять на табло дисплея, де відображається витрата води. Тому такі водоміри складаються з двох частин, з’єднаних кабелем. Індикаторну панель можна виносити назовні на відстані довжини кабелю. Додамо, що електронні моделі можуть відображати не тільки витрата води, але і показувати вартість за неї відповідно до діючих тарифів. Тобто такі прилади можна програмувати.

За якими критеріями вибирається водомір

В першу чергу треба звернутися в водопостачальну організацію територіального розташування. Там вам покажуть, які лічильники треба встановлювати. Тому що сьогодні вже у багатьох регіонах введені багатотарифні сітки оплати, і без імпульсних пристроїв тут не обійтися. Багато водоканалів пропонують водоміри, які є у них в наявності, а також послуги з встановлення. Тут же вам пояснять правила монтажу водяного лічильника Львів в приватному будинку.

Імпульсний лічильник обліку води

Відразу слід зазначити, що купувати прилад з рук не можна. чому:

 • велика ймовірність, що придбаний вами водомір – це відреставрований б / у агрегат, або він низької якості;
 • деякі водоканали вже стикалися з усякого роду підробками, тому можуть і не прийняти до експлуатації придбаний вами лічильник, доведеться купувати ще один – відповідний вимогам.

На що рекомендується звернути увагу, купуючи лічильник обліку води:

 • Перед тим як поставити лічильник на воду, необхідно його вибрати. Знайте, є два види водоміра: для холодної і гарячої води. Перший може працювати в температурному діапазоні 5-40С, другий при 40-90С. останній можна використовувати в системі холодного водопостачання, перший на ГВС монтувати не можна. Сплутати обидві моделі неможливо, тому що виробники їх офарблюю в різні кольори: для холодного в синій, для гарячого в червоний. Сьогодні на ринку з’явилися універсальні прилади, пофарбовані в сірий колір. Їх можна використовувати в обох системах.
 • Другий критерій вибору – діаметр умовного проходу, що позначається як «Ду». Це діаметр патрубків лічильника, і він повинен відповідати діаметру водопровідної труби, в яку врізається.

Лічильник універсальний сірого кольору

 • Наступне – це клас точності виробу. Тут два класи: «А» – у нього точність ± 1%, «В» – точність ± 2%. Обидві моделі можна встановлювати в приватних будинках. Просто прилади «В» класу монтують тільки на горизонтальних ділянках водопровідних труб. При цьому шкала повинна бути спрямована вгору. Прилад класу «А» можна встановлювати на будь-яких ділянках в незалежності від їх розташування або напряму. Єдине, що необхідно додати, що лічильники класу «А», що встановлюються на горизонтальних трубах, не можна розташовувати шкалою вниз.
 • Встановлення приладів обліку цього типу вимагає попереднього визначення напору води всередині водопровідної системи. Тому що для них виставлені нормативи. Наприклад, для лічильника Ду-15 межа – 1 МПа, це 10 бар. Для Ду-20 – 1,6 МПа.
 • Є ще дві важливі характеристики. Це максимальна і номінальна витрата води, яку може фіксувати прилад. Для водомірів Ду-15: номінальна – це 1,5 м³ / год, максимальна – 3 м³ / год. Якщо витрата буде перевищувати максимальний показник, то сам прилад швидко вийде з ладу.

Увага! Вся важлива інформація, що стосується лічильника обліку води, зазвичай наноситься на передню панель виробу. Або її можна знайти в паспорті приладу.

Розглянемо, для прикладу, один прилад і написи на його панелі. Ось він на фото нижче.

Лічильник обліку холодної води

В першу чергу звертаємо увагу на маркування – СВ-25Х, яка позначає, що цей прилад для холодної води, це підтверджує і синій колір. Прохідний діаметр 25 мм.

Номінальна витрата води позначається – Qn. У цій моделі цей параметр дорівнює 3,5 м³ / год.

Витримує виріб тиск до 1,6 МПа.

Максимальна температура води, яку може пропустити через себе водомір, дорівнює + 40С.

Зверніть увагу на два позначення:

 • По-Н – воно говорить про те, що цей прилад класу точності «В», якщо його встановлювати тільки в горизонтальному положенні;
 • A-V – відповідно, він буде себе вести в вертикальному положенні, відповідаючи класу «А».

Отже, розбираємо наступні критерії вибору. Важливою складовою будь-якого елементу запірної арматури – габаритні розміри. Тому що саме від них часто залежить, а чи зможете ви провести заміну лічильника води самостійно. Тому при покупці звертайте увагу на монтажну довжину приладу. А це не тільки довжина водоміра. Сюди додається ширина приєднувальних частин. Монтажна довжина для побутових лічильників стандартна – це або 110, або 130 мм. Якщо потрібно встановити водомір на водопровід великого будинку, то вибирається прилад з монтажною довжиною або 190, або 260 мм.

І ще кілька корисних порад:

 1. Магазин, де ви купуєте водомір, повинен зробити в паспорті виробу позначку дати покупки.
 2. Зверніть увагу на паспорт. У ньому зазвичай виробник вказує, через який термін лічильник підлягає повторному огляді. Як правило, для приладів обліку холодної води він становить 6 років, для гарячої – 4 роки.
 3. Рекомендується звірити серійний номер, вказаний в паспорті, з номером на панелі. Вони повинні збігатися.
 4. Обов’язково перевіряйте комплектність. До самого лічильника постачальник докладає два штуцера з гайками-американками накидного типу, і двома гумовими прокладками. Якщо водомір імпульсного типу, то до нього виробник може додати кабель і датчик. Хоча не всі постачальники це роблять, так що доведеться придбати їх окремо.

Повна комплектація водоміра

Правила монтажу

Отже, переходимо до основного питання – як правильно встановити лічильник на воду. Починати треба зі звернення в водоканал. Існують певні закони, які треба виконувати. Що стосується приватних будинків, то сьогодні лічильник повинен бути встановлений поза домом. Причина – вільний доступ до нього представників водопостачальної організації. Тобто щоб вони просто не входили в будинок. І якщо господарі відсутні, то контролер сам може зняти показання.

Існують дві ситуації, пов’язані з монтажем водяного лічильника Львів:

 • Будинок тільки будується.
 • Будинок експлуатується, потрібно врізати в діючий водогін.
Перша ситуація

Починати треба зі звернення в водоканал, який повинен видати точку підключення. По суті, він повинен вказати, в якому місці треба врізати вашу трубу до труби центральної мережі. Зазвичай це місце розташовується прямо навпроти будинку, що будується. Саме на цьому місці споруджується колодязь, від якого прокопується траншея в сторону будинку. У неї згодом буде покладена водопровідна труба.

У самому колодязі і виробляють монтаж запірної арматури. Це відсікаючий вентиль або засувка, водомір. Перший монтується ближче до труби центрального водогону, лічильник ближче до дому. Рекомендується також між ними встановити фільтр грубої очистки води сітчастого типу, який не дасть великим домішкам, які перебувають у воді, забити канали водоміру. Це продовжить термін експлуатації останнього. Рекомендується також встановити ще один вентиль після приладу обліку. Обидва вентилі перекривають тоді, коли треба провести демонтаж лічильника води: для профілактики, для ремонту, для повної заміни на новий. На фото нижче якраз такий варіант і показаний.

Правильний спосіб збирання і установки лічильника води в колодязі

Зверніть увагу, що водомір встановлений на горизонтальній ділянці шкалою вгору. Це не означає, що він класу «В». Просто так зручніше знімати показання.

При цьому в колодязі не повинно бути інших труб у вигляді відгалужень, навіть якщо вони заглушені або перекриті запірною арматурою. Не можна давати представнику водопостачальної організації приводу, що ви можете використовувати воду поза законом. Тобто несанкціонованого підключення до основної труби в обхід водоміру.

Є чисто конструктивні особливості ділянки підключення:

 1. Оптимально, якщо в колодязі буде менше відводів та інших фітингів;
 2. Прямолінійна ділянка до лічильника не повинна бути менше трьох прохідних діаметрів. Наприклад, якщо встановлюється СВ-15, то довжини ділянки не повинна бути менше 4,5 см. Після приладу відстань – не менше ніж однин діаметр. Не варто нічого заміряти, всі ці величини встановлюються сполучними муфтами.
 3. Рекомендується також після водяного лічильника встановити зворотний клапан. Його функція – не дати воді рухатися у зворотний бік, якщо у водопровідній трубі раптом впав тиск. Якщо обліковий прилад встановлюється на вертикальній ділянці магістралі, то зворотний клапан монтується до нього. Причина – запобігання витікання рідини з водоміру, тому що цей вирібзавжди повинен бути заповнений водою. Таким чином забезпечується мастило підшипників. Сьогодні багато виробників пропонують водоміри з вбудованим зворотним клапаном.

Треба віддати належне пластикових трубах, за допомогою яких процес установки сильно спростився. Тому що можна спочатку всю конструкцію з усіх приладів зібрати на столі, а потім її приєднати до трубопроводу. Тому перша дія – складання.

З цього виходить, що перед тим як встановити лічильник на воду в приватному будинку, вам треба повністю зібрати весь вузол.

Друга ситуація

Тут вирішується завдання – як поміняти лічильник на воду. Раніше водомірні прилади встановлювалися всередині будинків. Сьогодні, як згадувалося вище, їх виносять за межі будівель. При цьому намагаються від старих моделей позбавлятися.

Якщо проводиться перенесення, то воно повністю буде відповідати монтажу. Тобто питання, як замінити лічильник води, тут буде не доречне. Тому що це, по суті, повний монтажний процес з формуванням колодязя. І хоча в точці підключення вже встановлено вентиль або засувка, інші дії проводяться строго за вищеописаном принципом з установкою зворотного клапана, відсічних вентилів і сітчастого фільтру.

Інша справа, коли лічильник стоїть в колодязі. Він вийшов з ладу і вимагає заміни. Заміна лічильника води самостійно згідно із законом повинна проводитися з повідомлення водопостачальної організації. Вся справа в тому, що на приладі стоїть пломба цієї організації. Самому її прибирати не можна. Це повинен зробити представник водоканалу. Якщо проявити самостійність, то все обернеться не дуже добрими наслідками. Вас можуть звинуватити в несанкціонованому використанні води. Мовляв, ви зняли лічильник, а замість нього встановили пряму трубу. А потім її поміняли знову на прилад. Тобто, якусь кількість кубів ви витратили незаконно. Вам випишуть штраф, і якщо ви його не сплатили, то вас викличуть до суду, де рішення буде прийнято на основі букви закону.

Тому в першу чергу треба написати заяву в водоканал. Приїде представник і зніме при вас пломбу. Тепер можна змінювати. Багатьох цікавить, а чи можна самому поміняти лічильник на воду, або це повинні зробити представники водоканалу. Тут немає ніяких обмежень: хочете міняйте самі, хочете скористайтеся послугами майстрів або сторонніх організацій.

Пломбу самостійно знімати не можна

Отже, як поміняти лічильник на воду самостійно:
 • перекривається вода, тобто закривається вхідний вентиль або засувка;
 • закривається другий вентиль, встановлений після водоміра;
 • відкручуються американки одна за одною;
 • знімається водяній лічильник;
 • замість нього встановлюється новий, не забуваємо використовувати гумові прокладки, які входять в комплектацію нового приладу.

Неважливо, чи замінили ви прилад або провели його монтаж. Остання процедура – опломбування. Для цього вам знову доведеться звернутися до водоканалу і викликати представника цієї організації. Останній встановить пломбу, а також зніме первинні показники.

І в кінці ще одна рекомендація. Після того як монтаж водяного лічильника Львів буде завершено, треба провести випробування зібраного вузла. Для цього всередині будинку або у дворі відкривається один кран. Потім в колодязі потрібно трохи відкрити відсікаючу засувку. Відразу повністю відкривати не рекомендується, тому що у водопровідній мережі може виникнути гідравлічний удар. Завжди в цьому випадку присутня ймовірність, що через удар лічильник вийде з ладу.

Як тільки вода витіснить все повітря з водопроводу, тобто з крана вона починає виливатися, можна засувку відкрити повністю. По-перше, вузол перевіряється на протікання. По-друге, дивляться на натиск з крана. Зазвичай, якщо вузол зібраний правильно, і серйозних протікання немає, то і натиск буде оптимальним.

І останнє. Всі облікові прилади підлягають перевірці через певний час експлуатації. Про це зазначається в паспорті виробу. Так ось самостійно знімати водомір, а відповідно прибирати пломби, не можна. Це повинен зробити представник водопостачальної організації. Найцікавіше, що демонтаж і монтаж – послуга платна. Та й перевірка вам може обійтися недешево. Тому багато власників приватних будинків набувають новий лічильник і встановлюють його замість старого. Виходить дешевше, і сама процедура спрощується – не треба везти прилад в майстерню і чекати, коли його перевірять.

Коротко про головне

Законом визначено – лічильники обліку води повинні бути встановлені на всіх об’єктах в незалежності від їх призначення.

Існує кілька різновидів водомірів, і поділяються вони за прохідним діаметром, за кількістю каналів всередині, за типом лічильного механізму: механічні та електронні. Останні – це сам лічильник і виносна панель, поєднані кабелем.

Виробники пропонують сухі і мокрі лічильники. У перших рахунковий механізм розташовується в герметичній камері і не стикається з водою. У другому цей механізм стикається з водою.

Виробляються водоміри двох класів: «А» – з похибкою ± 1%, «В» – ± 2%.

Монтаж виробляють в колодязі на вулиці, щоб була можливість представникам водоканалу вільно знімати показання.

Водомірний вузол – це сам лічильник, два відсічних вентилі, сітчастий фільтр і зворотний клапан.

Монтаж лічильників води Львів «під ключ» дозволить вам оплачувати тільки ті обсяги гарячої та холодної води, які ви реально спожили. Ви не будете оплачувати кубометри води, що незрозуміло куди витікають, які закладені в стандартних нормах споживання води. Встановлення лічильників води з документами від нашої компанії дозволить вам заощадити до 70% на оплаті рахунків за комунальні послуги. Встановлення лічильника швидко окупиться, якщо, звичайно, вода буде витрачатися в розумних межах.

Послуга з установки водяного лічильника може коштувати по-різному, в залежності на які труби монтується прилад (мідні або металопластикові), від кількості лічильників та країни виробництва.

Поширені запитання

📚 Що таке водяний лічильник і чому він потрібен?

Водяний лічильник – це пристрій, який встановлюється на водопровідній трубі для вимірювання кількості спожитої води. Він потрібен для обліку та контролю за споживанням води, а також для нарахування платежів за водопостачання.

🌎 Як правильно встановити водяний лічильник?

Встановлення водяного лічильника краще довірити професіоналам, оскільки неправильно встановлений лічильник може призвести до некоректного обліку спожитої води та нестачі водопостачання в будинку. Якщо ви все ж хочете встановити лічильник самостійно, то необхідно дотримуватися інструкції виробника та правил монтажу, що вказані у законодавстві про водопостачання. Також слід звернути увагу на якість матеріалів, з яких виготовлений лічильник та його елементи кріплення.