Сантехніка, що включає в себе різні засоби і устаткування, вже давно стала невід’ємною частиною нашого життя, зробивши його набагато комфортніше і затишніше. Водопровід, теплопостачання / опалення і каналізація використовуються сьогодні одночасно як предмет першої необхідності, так і повноцінний елемент декору інтер’єру. Основними ж критеріями при підборі потрібної сантехніки завжди повинні виступати:
- естетичність;
- ергономічність;
- комфортність;
- простота експлуатації і обслуговування;
- добротність;
- високі технічні характеристики.
При цьому тривалість і зручність експлуатації сантехнічних приладів і комунікацій багато в чому будуть залежати від якості і правильності їх кріплення. На жаль, уникнути зносу обладнання і його ремонту не вдасться навіть при ідеальному встановленні трубопроводу. Сьогодні ремонтно-будівельний ринок просто рясніє різними спеціалізованими фірмами щодо усунення всякого роду неполадок і несправностей сантехніки.
Але для того щоб вирішити це завдання необов’язково вдаватися до допомоги дорогих фахівців. Ремонт і заміна сантехніки в квартирі або будинку цілком здійсненна своїми руками. До найбільш частих проблем такого роду відноситься лагодження старих колекторів, каналізації, прогнилих або проіржавілих труб, а також коригування дренажного розведення. Крім того, встановлення раковин, ванн, унітазів і змішувачів також є частиною ремонтних сантехнічних робіт.
Кожній з комунікаційних систем притаманні своя специфіка і функціональні особливості. Тому при проведенні будь-якого роду маніпуляцій з сантехнікою варто враховувати даний факт.
Водопостачання
Є головною водно-артеріальною розв’язкою в будинку і відповідальне за поставку води до всіх вузлів і приладів водопровідної системи. Часто розташування всього сантехнічного обладнання в квартирі безпосередньо залежить від місцезнаходження стояків і основного розведення труб, планування і виконання якого впливає на функціональність цих конструкцій. Однак єдиної для всіх схеми проведення водопостачання немає. Тут все залежить виключно від специфіки квартири або будинку.
Каналізаційна система
Відповідає за відведення стоків. Особливістю комунікації є її варіативність, що дозволяє урізноманітнити вивід нечистот:
- вниз в вертикальному положенні;
- до підлоги під кутом;
- горизонтально.
Для хорошої функціональності каналізації важливо, щоб всі її елементи були високої якості, відповідали розміру і своєму призначенню.
Опалення
Вельми специфічна комунікаційна система, яка вимагає до себе особливого підходу і уваги. Розрізняють:
- рідке / водяне;
- вакуумне;
- електричне, паливне;
- газове.
Така різноманітність передбачає використання спеціальних матеріалів і обладнання, потрібних кожній конструкції опалення індивідуально. Теплонагрівачі, рушникосушки, радіатори / обігрівачі також виступають уніфікованими деталями термічної системи, що дозволяють максимально раціонально витрачати і розподіляти теплову енергію.
Однак слід зауважити, що саме проведення опалення з усіх сантехнічних робіт вимагає кваліфікованого підходу. Тут немає місця економії і аматорству. Тому найкращим варіантом буде запросити фахівця з ЖЕКу ніж робити своїми руками без спец інструменту і знань.
Сантехнічне обладнання
До найпоширеніших сантехнічних аксесуарів відносяться раковина, ванна, унітаз і змішувачі (крани). Особливих складнощів в їх встановленні або заміні немає, проте деяка вправність і акуратність все ж буде потрібна.
Раковина / умивальник
Важлива частина квартири це ванна або кухня. Тип монтажу залежить від характеру комунікації та самої конструкції. Сьогодні широко відомі чотири види мийок:
- з п’єдесталом;
- з підстіл’єм;
- з напівпідстіл’єм;
- одинарна.
Також особливої уваги заслуговує положення змішувача на раковинах, чому мийки поділяються на моделі глухі і з отвором. Все це впливає на технологію кріплення і заміни обладнання, яка в кожному конкретному випадку буде мати ряд особливостей. При цьому загальні принципи встановлення залишаються тими ж.
Ванна
Що стосується збірки цього резервуара, то цілком достатньо чітко слідувати інструкції, що додається. Основні типи ванн:
- сталеві;
- пластикові;
- акрилові;
- чавунні.
У випадку з останнім варіантом при встановленні може знадобитися зайва пара сильних рук, так як вага чавуну досить велика.
Змішувачі / крани
Сьогодні вибір змішувачів представлений досить широким модельним рядом, що дозволяє легко визначитися з потрібним варіантом відповідно до Ваших вподобань і специфікою конструкції самої раковини. Всього існує два види кранів – одноважельні і двовентильні. Форма виконання змішувачів може бути найрізноманітнішою.
Найбільш частою кранової проблемою є знос прокладки, вентиля або важеля, які з легкістю усуваються самостійно шляхом заміни зіпсованих деталей.
Унітаз
З огляду на загальну моду на оригінальні імпортні зразки сантехніки, вибираючи унітаз насамперед варто орієнтуватися на тип каналізаційної та водопровідної системи. Модельність в даному випадку вже другорядна.
Також як при первинному монтажі пристрою, так і при його перевстановленні внаслідок ремонту або заміни, дуже важливим є спосіб монтажу обладнання. Найнадійнішим і перевіреним серед усіх методів вважається кріплення на чотирьох болтах. Для підвісних унітазів технологія установки дещо відрізняється від звичайних, тому звернення до професіоналів в таких випадках не уникнути.
Матеріали
Ремонт чи заміна будь-якого виду сантехніки завжди починається з підбору правильних матеріалів і складових трубопроводів. В даному випадку мова йде про труби, призначені безпосередньо для ремонтних сантехнічних робіт квартири або будинку. Найбільш поширеними видами водопровідних і каналізаційних пристроїв є труби: сталеві, мідні, нержавіючі, металопластикові та поліпропіленові. Кожному з цих трубопроводів властиві особливі характеристики.
- Сталевий колектор. Види: без покриття і оцинковані. Особливості: тривалість служби, висока міцність, трудомісткість розведення, поява згодом іржі і вапняних наростів.
- Мідний колектор. Ідеальний для паливопроводів, газо- і водопостачання, кондиціонування і опалення. Особливості: стійкість до деформацій і корозійних впливів, великий експлуатаційний термін, протидія температурним перепадам, дорожнеча матеріалу.
- Нержавіючий колектор. Можливо застосувати також для різних трубопроводів. Особливості: довговічність, морозостійкість, здатність окислюватися при взаємодії з деякими металами, технологічність, складність монтажу.
- Металопластиковий колектор. Переважно використовується для водопостачання і тепла. Особливості: довговічність, стійкість до корозії, гнучкість, відсутність схильності до появи іржі і водних опадів, простота розведення, чутливість до морозів і гідроударів, дорожнеча кріпильних деталей.
- Поліпропіленовий колектор. Широка сфера застосування. Види: звичайний, фольгований, зшитий і т. ін. Особливості: економічність, корозійна стійкість, відсутність іржі і кристалічних опадів, одноразовість, неможливість переробки браку, мінімум комплектуючих, легкість монтажу.
Принцип ремонту
Ремонт сантехніки справа копітка і відповідальна. І, хоча загальна технологія процесу нескладна, сама робота зазвичай досить трудомістка і займає чимало часу. Основними етапами ремонту своїми руками є:
- Планування майбутніх робіт.
- Підготовка схеми підключення, відводів та розведення труб і розташування сантехнічного обладнання.
- Придбання засобів індивідуального захисту – гумових рукавичок і шапочки, фартуха або дощовика, окулярів, респіратора-пелюстки.
- Купівля необхідної сантехніки.
- Очищення приміщення від старого обладнання і підготовка робочого місця.
- Підбір і розрахунок необхідних матеріалів. Їх вигляд і кількість буде прямо залежати від специфіки ремонту і структури приєднання трубопроводу.
- Визначення способу монтажу трубопроводу: відкритий або закритий.
- Збірка конструкцій трубопроводу.
- Монтаж сантехнічного обладнання (ванни, унітазу, кранів та ін.).
- Прибирання приміщення від ремонтного сміття.
Рекомендації
Для того щоб лагодження сантехніки квартири або будинку своїми руками доставило мінімум незручностей і максимально скоротила час його проведення, є сенс скористатися практичними і корисними порадами бувалих майстрів. Отже:
- Прокладаючи каналізацію, в місцях її вигинів (поворотів) під кутом 90° використовуйте спеціальні фітинги по 45°. Це допоможе в майбутньому уникнути швидкого засмічення трубопроводу.
- Щоб заощадити місце в кімнаті ванну, умивальник і пральну машину приєднуйте до загальної труби, а унітаз окремо від них – безпосередньо до стояка.
- Не маючи при собі спеціальних інструментів для ремонту сантехніки можна скористатися й звичайним будівельним обладнанням. Наприклад, пластикові труби легко розрізати простою ножівкою, а зачистку її кінців проводити наждачним папером або звичайним ножем.
- Якщо площа в квартирі або будинку велика і санвузол розташований далеко від кухні обов’язково встановіть два окремих стояка.
- Змінюючи каналізаційні труби потрібно пам’ятати про те, що цей вид комунікації завжди ставиться під ухилом. Кріплення, скоби та інші деталі, як правило, додаються в комплекті до них.
- При суміщенні труби з трійником, з метою надійної і тривалої герметизації, необхідно стежити щоб всі деталі з’єднання (труба, муфта і гумка) були чистими. Крім того, для міцності зчеплення місця стиків труби можна змастити гліцерином або мильною сумішшю.
- Якщо в області приєднання труби з фитингом раптом трапилося протікання, смажте акуратно кордони елементів клеєм-герметиком і знову скріпіть їх. Після чого протестуйте пристрій на непротікання.
- Для кращого пригвинчування гайки, що фіксує прокладку, використовуйте рідке машинне масло або гас.
- Якщо протікає кран, не поспішайте купувати до нього прокладки. Їх можна зробити і самому зі старих автомобільних або велосипедних шин. При цьому прокладки виходять більш міцними і надійними.
- Для усунення засмічення в трубопроводі використовуйте сталевий трос, жорсткий гумовий або старий душовий шланг. З їх допомогою легко пробивати навіть дуже забиті ділянки, змивати жир, бруд та інші відкладення.
- Необхідно намагатися запобігати засмічення в трубах, періодично очищаючи їх за допомогою спеціальних розчинів з вмістом їдкого натру – «Кріт» і «Кріт-2».
- Якщо хочете регулювати в унітазному бачку кількість води, що витрачається при зливі, можна до його гумової груші прикріпити невеликий вантаж в пів-кілограма і при кожному черговому спуску самостійно управляти об’ємом рідини стоку.
Таким чином, доклавши трохи терпіння, знань і вправності, провести самостійно ремонт або заміну сантехніки будинку під силу будь-якому старанному господареві. І незважаючи на переважну нехитрість, цей вид роботи категорично не терпить недбалості і халтури.
При небажанні або невмінні проводити сантехнічні роботи своїми руками запросіть фахівців нашої компанії, які радо вам допоможуть.