Обов’язковою умовою модернізації застарілої або частково що стала непридатною системи водовідведення є заміна чавунних труб на пластикові Львів. Каналізація в цьому випадку стає більш сучасною і зручною в плані експлуатації.
Правильно з’єднати всі трубопровідні елементи, виконані з різних видів матеріалів, можна декількома основними способами, але з обов’язковим урахуванням всіх технологічних норм і діючих вимог, які пред’являються в даний час до таких сантехнічних конструкцій.
Складнощі з’єднання чавунної каналізації з пластиковими трубами
При самостійному монтажі або ремонті водовідвідної системи складності найчастіше супроводжують перехід з пластика на чавун і навпаки.
Каналізація, при поєднанні двох різних за характеристиками матеріалів, повинна зберігати повну герметичність і низький ризик розвитку засмічень в процесі експлуатації.
Чавун є досить крихким металом, що вимагає обережності в процесі роботи.
Якщо демонтаж старих каналізаційних трубопроводів допускає використання молотка, кувалди і грубої фізичної сили, то при наявності переходу з чавуну в пластик необхідно користуватися болгаркою з зачисткою фаски від іржі і забруднень.
Пластикові елементи теж потребують дотримання певних обмежень при роботі з урахуванням коефіцієнта температурного розширення.
Складність виконання переходу з одного матеріалу на інший часто пов’язана з різницею в діаметрах приєднуваних труб. У деяких випадках не вдається підібрати виріб, який дозволяє виконати максимально міцне і надійне під’єднання в розтруб при розміщенні труби меншого перетину в більшому трубному елементі.
Тому в таких випадках необхідно користуватися додатковими перехідниками, компенсаторами, фітингами, а також герметиками, ФУМ-стрічкою та іншими матеріалами, що забезпечують належний рівень герметизації стику.
Коли потрібен демонтаж?
Перш ніж виконати демонтаж чавунної каналізації, необхідно оглянути повністю всю систему, що дозволить визначитися з вибором ділянки для ремонту.
Повністю демонтувати чавунні каналізаційні мережі потрібно при виході з ладу значної частини трубопроводу, а також при бажанні перейти на більш сучасну пластикову водовідвідну систему.
Частково демонтуються тільки локальні ділянки чавунної каналізації, в яких є можливість зробити перехід на пластикові конструкції.
Огляд методів з’єднання чавуну і пластика в каналізаційних системах
Для будинків каналізаційна мережа, як правило, функціонує в безнапірному режимі, тому найчастіше виконується часткова заміна трубопроводу з ремонтом ділянки старої чавунної водовідвідної системи.
З цією метою в даний час використовується кілька основних способів, серед яких:
- застосування спеціальної прокладки з гуми;
- монтаж пластикового сантехнічного перехідника з ущільнювальним елементом;
- встановлення прес-фітинга;
- зачеканення;
- фланцеве з’єднання;
- комбінування відразу декількох варіантів.
У кожному конкретному випадку оптимальний варіант вибирається залежно від старості труб і місця проведення ремонтних робіт.
Застосування гумової прокладки
Найбільш простий в реалізації і цілком доступний за ціною спосіб з підвищеним ступенем еластичності, що дуже важливо при різних показниках теплового розширення пластику і чавуну.
Гнучке кільце мінімізує ризик деформації конструкції.
Середній експлуатаційний період гумової прокладки становить десять років, але, з урахуванням її мінімальної вартості, проблеми своєчасної заміни відсутні.
За допомогою манжети надається перевага з’єднувати чавунні комунікації з розтрубом. В таких умовах розширення на трубах дозволяє дуже легко встановлювати пластикові вироби.
Встановлення пластикового перехідника з ущільнювачем
При відсутності розширення на зрізі каналізаційних труб підключення можна зробити за допомогою пластикового перехідника з ущільнювачем.
Такий варіант з’єднання характеризується недостатньо високим ступенем надійності, але цілком допустимий.
На стадії монтажу кінець труби обрізається рівно за допомогою болгарки, після чого надівається гумове кільце і сантехнічна манжета.
Місця з’єднань ретельно промазуються за допомогою силіконового герметика. Потім насаджується пластиковий перехідник з встановленим кільцем і одягається розтрубна частина полімерної труби.
Зачеканення
Для змішаного варіанту стикування чавунних і пластикових труб добре зарекомендував себе спосіб зачеканення, яке може здійснюватися із застосуванням цементного розчину і сірчаного складу.
При зачеканенні з цементом внутрішня частина чавунного розтруба зачищається, після чого в нього вставляється до упору пластикова труба, обмотана лляною підмоткою з сантехнічною пастою.
Підмотка ущільнюється простою викруткою, після чого заливається цементний розчин з додаванням ПВА-клею.
За радянських часів дуже затребуваним було зачеканення з сірчаним складом, а саме затокою такої речовини у вільний простір.
Встановлення прес-фітингу
Фітингові сполуки є найнадійнішими і трудомісткими в плані виконання.
У такому вигляді нарізного сполучення використовується перехідна муфта, яка має не тільки різьблення, але й гніздо, що забезпечує насувне з’єднання з полімерним рукавом.
Монтаж полягає в зрізці фаски на кінці чавунного трубопроводу і нарізці різьблення, глибина якого становить приблизно 50 мм.
Герметизація різьблення здійснюється намотуванням клоччя або ФУМ-стрічки з сантехнічної пастою. За різьбою накручується перехідник, а на іншому кінці муфти в розтруб вставляється пластикова труба з обтискною манжетою.
Для обтиску застосовується спеціальний ручний прес.
Силіконова герметизація
Дуже простий бюджетний спосіб з’єднання виконується легко і швидко, а його застосування доцільно лише при закладенні щілин і отворів, розміри яких не перевищують двох міліметрів.
Розтрубна частина труби повинна бути очищена і висушена за допомогою будівельного фену, а кінець пластикової труби, що приєднується, обмотується сантехнічною ниткою.
Підмотування потрібно вставити в розтруб, після чого силіконом закладаються всі освічені щілини. Силікон слід проштовхувати досить глибоко, до самого кінця пластикового елемента.
Фланцеве з’єднання
Роз’ємне з’єднання застосовується при роботі з трубопроводами великого діаметру, де складно виконати нарізку різьблення з використанням різьбових муфт.
При необхідності такий варіант з’єднання можна розібрати для проведення ремонту.
Після рівної обрізки болгаркою чавунної труби ретельно зачищається приварювальна ділянка від задирок і щербин. До отриманого патрубку приварюється фланець.
Для приєднання труби з пластику надягається спеціальна обтискна муфта, а фланцева частина прикріплюється болтами до чавунного фланця. Між фланцями слід прокладати ущільнювач.
Комбінування декількох способів
При недостатній щільності між трубопроводами 100, 110 і 50 мм з різних матеріалів, що сполучаються, доцільно використовувати одночасно різні способи.
Застосування гумового ущільнювача і силіконового герметика з встановленням гнучкого перехідника – дуже простий у виконанні варіант.
При такому способі в розтрубну частину заводиться труба із пластику, а простір заповнюється герметиком. Не менше поширення набуло об’єднання методу зачеканення із застосуванням герметика і частковим заповненням клоччям.
Що враховувати при виборі способу заміни чавунних труб на пластикові Львів: який краще?
Вибір технології приєднання трубопроводів з різних матеріалів безпосередньо залежить від цілісності і загального стану чавунного розтрубу.
Для врізки в чавунний каналізаційний трубопровід і переходу з пластика на чавун або навпаки можна успішно застосовувати кілька способів, але оптимальним вважається застосування фітинга у вигляді компенсуючого патрубка.
Таке сантехнічне пристосування досить легко компенсує деформацію і вихід каналізаційної мережі з ладу в результаті лінійного температурного розширення або звуження, а також допомагає надати водовідвідним ділянкам потрібний рівень нахилу.
Патрубки доцільно використовувати поряд з гофрованими трубами при необхідності відрегулювати висоту хрестовини для створення оптимального кута встановлення унітазу.
Стандарти і правила заміни чавунних труб на пластикові
Виробничі процеси та розміри каналізаційних чавунних труб регламентуються відповідно до ГОСТ 6942-98, а характеристики пластикових труб регулюються безліччю ГОСТ і СНіП залежно від області застосування і виду полімеру.
Для облаштування домашньої внутрішньої каналізаційної мережі застосовуються чавунні труби 50 мм (DN) і 100 мм (DN). При цьому розміри зовнішньої каналізаційної системи також визначаються нормами СНіП, а в зовнішніх мережах використовуються труби 200 і 250 мм.
Технологія виконання монтажу: порядок дій, інструменти
Виконання самостійної заміни чавунних труб на пластикові Львів включає в себе підготовчий етап з підбором інструменту і необхідних матеріалів, демонтажні роботи та безпосереднє з’єднання трубних елементів з розводкою.
Демонтувати ділянку старої чавунної труби, що підлягає заміні, найпростіше за допомогою болгарки. Зріз повинен вийти гранично рівним і акуратним.
Для складання нової пластикової ділянки трубопроводу використовуються вибрані в залежності від способу з’єднання фітинги.
Всі місця стиків повинні бути надійно оброблені за допомогою силіконового герметика.
Як виконати повну заміну чавунних труб на пластикові у Львові
При високому відсотку зносу каналізаційних трубопроводів доцільно провести повну заміну системи водовідведення.
У цьому випадку перевагу найчастіше віддається пластиковим трубам і фітингам.
На першому етапі від’єднуються всі сантехнічні прилади, і демонтується чавунний стояк з допомогою підпилу конструкції над підлогою і під стелею.
Монтаж пластикових труб здійснюється у напрямку знизу вгору, а всі розтруби повинні встановлюватися назустріч потоку.
При недостатній щільності «посадки» пластику в чавун, потрібно додатково використовувати лляне підмотування або силіконовий герметик.
Розводка каналізаційних труб від основного стояка виконується пластиковими елементами із застосуванням сантехнічних фітингів і в суворій відповідності з заздалегідь підготовленою проектною документацією.
Поширені помилки: як уникнути проблем при заміні чавунних труб на пластикові Львів
Досить часто гумові ущільнювачі вставляються в розтрубну частина труби без належної підготовки її внутрішньої частини, із застосуванням сили.
В цьому випадку порушення цілісності ущільнювача цілком може стати причиною втрати герметичності виконаного з’єднання, що спровокує протікання на ділянках стикування елементів.
Також причиною недостатньої герметичності і частих аварійних ситуацій в результаті застою води або засмічення є недотримання достатнього ухилу водовідведення від сантехнічних приладів в сторону каналізаційного стояка.
Крім іншого, при виконанні заміни чавунних труб на пластикові Львів настійно рекомендується використовувати при стикуванні мастило або ізоляцію, а також строго контролювати силу затягування всіх різьбових з’єднань.
Що ще потрібно знати: корисні поради фахівців
Розводка трубопроводу завжди ведеться від стояка.
При цьому потрібно пам’ятати, що чавун і полімери характеризуються різними коефіцієнтами теплового розширення, і тому дуже важливо користуватися для ущільнення пластичними матеріалами типу силікону.
Найнадійнішим і міцним є нарізне сполучення з муфтами-перехідниками, але для великих труб більш актуальні варіанти рознімних фланцевих кріплень.
Експлуатовані протягом декількох десятиліть каналізаційні системи відрізняються помітною зношеністю, тому при частковій або повній заміні застарілих або непридатних водовідвідних систем здійснюється перехід з чавуну на пластик.
Сучасні матеріали не тільки доступні за ціною, але також прості в самостійному монтажі, надійні і довговічні.
Висновок
Ми детально розібралися, як виконується заміна чавунних каналізаційних труб на пластикові Львів. Як бачите, складного в цій справі нічого немає і все цілком реально зробити самостійно. Так що можете сміливо пробувати застосувати надану інформацію на практиці.
Наша компанія надає консультативну, правову та практичну допомогу при виконанні сантехнічних робіт будь-якого рівня.
Поширені запитання
📚 Які причини можуть призвести до заміни чавунних труб?
Чавунні труби мають обмежений термін експлуатації і з часом можуть стати причиною аварій, корозії та інших проблем. Заміна їх може бути необхідною для покращення якості водопостачання та водовідведення.
🌎 Які матеріали можуть бути використані для заміни чавунних труб?
Для заміни чавунних труб можуть використовуватися різні матеріали, такі як сталеві, полімерні або мідні труби. Вибір матеріалу залежить від конкретної ситуації, вартості матеріалів та інших факторів.