У будівлях періодично виходить з ладу водопостачання – система, яка поставляє водні ресурси споживачам. Проста заміна труб може не допомогти – для усунення проблеми необхідно міняти стояки.

Загальні моменти

Стояк – вертикальна труба, в яку вбудований запірний вентиль. Ця ділянка водопроводу відноситься до загальнобудинкового майна. Відповідно, його заміну виконує КК, що відповідає за належний стан житла. За послугу не потрібно вносити грошові кошти понад щомісячну плату за утримання і ремонт, яка часто змінюється.

Спільне майно будинку – стояки цілком, включаючи запірні арматури. До нього також відносяться ділянки, на яких запорів нема до змішувачів.

Власнику досить подати заяву, вказавши бажану послугу і ПІБ керівника. Заміна стояків водопостачання в квартирі платна, якщо будова належить ЖЕУ.

При плануванні самостійного капітального ремонту потрібно враховувати, що оплачувати роботи доведеться за власний рахунок. Це також стосується прокладки труб ХВП і ГВП приховано або в іншому місці.

Якщо житлове господарство зобов’язало вносити плату – воно порушило закон.

Будь-які перепланування, що виконуються в квартирах, повинні бути узгоджені з КК, якщо зачіпають загальнобудинкове майно. Роботи дозволено виконувати тільки після отримання відповідного дозволу. Він повинен бути виконаний в друкованому або письмовому вигляді. Для виконання процедури дозволено запросити професійних робітників.

Необхідність заміни

Старі стояки потрібно терміново міняти в двох ситуаціях: по закінченню терміну експлуатації або під час капітального ремонту санвузла в багатоквартирному будинку. Металевої обв’язки може торкнутися корозія, що також вимагає термінової заміни. Допускаються самостійні роботи, так як змінюють стояки в квартирі рідко.

Максимальний термін експлуатації металу – 25 років. Іноді труби справно працюють довше, але після чверті століття рекомендується проводити заміну, щоб уникнути проблем. Термін придатності пластикових стояків в два рази вище для труб гарячої та холодної води. Деякі виробники дають гарантію тривалістю одне століття на останні.

Процес виконується планово або аварійно. Перший тип заміни – стандартний, у міру зносу системи. Другий – при несподіваному прориві труб або виявленні течі.

У більшості випадків знос виникає в перекриттях. Для встановлення буде потрібно узгодити дії з сусідами, що живуть зверху і знизу, оскільки доступ можливий тільки з їх квартир.

Планово замінюючи обв’язку, ЖКГ зобов’язане встановити нові трійники. У приватизованій квартирі можуть додати косметичні елементи, не вимагаючи оплатити окремий рахунок.

ЖКГ зобов’язані виконувати роботу за рахунок коштів капітального ремонту. У сучасних будівлях труби прийнято ховати, щоб вони не псували вигляд.

Це може зіграти злий жарт: у разі аварії до них буде складно підібратися.

Необхідно планово міняти всі труби, навіть якщо вони виглядають новими. Таким чином скоротиться ймовірність виникнення несправності, яка може привести до псування майна кількох квартир.

Заміна матеріалу

Виробляючи заміну водяних стояків у Львові, робітники можуть використовувати труби, відмінні від попередніх. Замість чавуну розміщують пластик. Останній володіє перевагами, в порівнянні з першим:

  • захистом від корозії;
  • захистом від агресивних речовин, якими виробляють чистку;
  • гладкістю стінок, що захищає від накипу;
  • більшу міцність.

Порівняти екологічну складову чавуну і пластика складно, оскільки вони обидва можуть бути перероблені.

Для холодного водопостачання використовують будь-які водопровідні труби відповідного діаметру. Вибір між пластиком і металом лежить на людині, що виконує покупку. Для гарячого водопостачання потрібні опалювальні труби, що володіють теплостійкістю і міцністю. Для всієї обв’язки важлива стійкість до силових дій.

Пластикові мають незначну перевагу в меншому часі встановлення, хоча на підсумковий результат це не впливає. Потрібно ретельно підходити до вибору, щоб отримати якісну конструкцію, здатну відслужити заявлений термін.

Підготовка

Обв’язка, яка проводить водні ресурси, розташована в санвузлі, біля однієї з стін. На стояк встановлюють запірну арматуру. Нею, при необхідності, перекривають водопостачання квартири.

При заміні водяних стояків у Львові потрібно повністю замінити всю цю ділянку. Бажано торкнутися трубу цілком – від підвалу до верхнього поверху, що не завжди представляється можливим. Це не стосується випадків окислення металу.

Якщо обв’язка заіржавіла – необхідно поміняти її повністю.

Перед встановленням нових стояків у квартирі слід повідомити сусідам про виконання робіт. Також слід домовитися з жителями приміщень, розташованих під і над ремонтованим, про необхідність заміни ділянок, що лежать в перекриттях.

В іншому випадку буде потрібно виконувати роботи з однієї квартири, що незручно. Буде потрібно забезпечити доступ до перекриттів, в яких труби стикуються. Заміна обв’язки в подібних місцях дозволяє запобігти можливим протіканням.

Підбір компонентів

Домовившись з сусідами і КК, можна починати підготовку схеми. Правильно складена, вона дозволить спорудити розводку, що відповідає всім вимогам по експлуатації. Схематичний малюнок дозволяє визначити кількість необхідних матеріалів.

Щоб замінити водяний стояк у Львові, знадобляться труби і фітінги, які підходять за розміром, хомути і герметик для металевих виробів. Для пластикових не обов’язково, але бажано. Водопровідні труби обов’язково повинні збігатися в діаметрі зі старими.

В іншому випадку збільшена пропускна здатність може розірвати наступну ділянку, що має менший діаметр. Якщо діаметр менше – відбудеться аналогічна проблема з новим стояком.

Для гарячого водопостачання рекомендуються трубопровід як для опалення.

Для створення з’єднань потрібні муфти і компенсатори. Щоб з’єднати пластикову трубу з металевою буде потрібно спеціальний манжет. Також треба купити ізоляційні матеріали та оздоблення.

Для роботи буде потрібно болгарка з декількома дисками, інструмент для створення тонкої різьби, пара ключів, рівень.

Також не зайвими будуть засоби захисту – окуляри і респіратор. Для зварювання знадобиться паяльник, маска, бажано рукавички.

Проводити ремонтні роботи опалення рекомендовано з 10:00 до 15:00. У ці години шкода від шуму мінімальна, оскільки більшість жителів на роботі чи навчанні.

Відключення поточної системи проводиться під контролем і з дозволу керуючої організації. Сумарна тривалість заміни труб – менше години, але на заміну водяних стояків у Львові рекомендується витратити більше часу, щоб краще проконтролювати і додатково випробувати.

Платити за підбір компонентів не потрібно. Обов’язок комунального господарства – витрачати кошти капремонту. Оплата змінюється досить часто, що пов’язано з індексацією.

Видалення застарілої обв’язки

Розбір вертикальної обв’язки водопостачання – одна з найскладніших сантехнічних робіт. Для виконання потрібно мати досвід або уважного керівника, інструмент. Обов’язково суворе дотримання ТБ, особливо при роботі зі зварювальними апаратами.

Спочатку проводять відключення системи водопостачання. З труб зливають рідину. Роботу виконує представник керуючої компанії. В іншому випадку слідує покарання за порушення адміністративної статті.

За допомогою електричної пили або труборіза виробляють два розрізи, в 10-15 см від підлоги і стелі. Вони горизонтальні і виконуються не у перекриттях. В іншому випадку втрачається можливість оновити з’єднання. Це також захищає частини труби від просідання.

Верхню частину відрізають по розрахованій довжині. Вона дорівнює розміру фасонної деталі, яку пресовим способом монтують до установки.

Для створення горизонтального відрізу використовують малярський скотч. Його роблять орієнтиром для різьбяра, приклеюючи невелику смугу навколо стояка. Кінець і початок повинні чітко співпасти, щоб відріз вийшов рівним.

З нижньою частиною поводяться іншим чином: стояк акуратно розгойдують, прагнучи не пошкодити розтруб. Близько перекриття розбивають бетон, а залишки дістають клином або ломом, виламуючи.

З’єднання чавунних стояків виконують карбуванням цементу або заливкою речовиною, що містить сірку. Видалення першого варіанту аналогічно представленому вище.

Початковий ефект може бути отриманий викруткою, якою просто розбивають верхній шов.

З сірої складніше. Її необхідно випалити, для чого буде потрібно використовувати паяльник. Для регулювання тяги на старий каналізаційний стояк ставлять щит з металу або з’єднання цементу з азбестом. Розігрівши сірку, трубу легко витягають.

Розбитий бетон витягують з плити перекриття. Застряглі частини розбивають зубилом і молотком. Їх витягують, а в очищеному місце намічають точки розміщення кліпс. Вони служать для створення нових з’єднань, допомагаючи регулювати напрямок труб.

Монтаж

Стояки відрізають по довжині за допомогою ножівки. У точках з’єднання роблять позначки – вони вказують на перетин. Перед встановленням проводять ревізію труб, до яких приєднаються нові. Кінці стояка змащують маслом, а об’єднання виконують за допомогою тонкої різьби.

Якщо другий стояк може не витримати навантаження, створюваного різьбленням, з’єднання виконують звичайним варінням.

Для цього буде потрібно використовувати готове різьблення, яке врізають в нову трубу. Також можна використовувати муфту, хоча вона менш надійна.

Якщо необхідно, до неї приєднують другу, пристосовану для монтажу пластикової обв’язки.

Стики роблять різьбленням, використовуючи муфту. При закрутці прикладають невелику силу, щоб не пошкодити. Для ущільнення застосовують льон. При монтажі чавунних стояків використовують рідкий герметик, що заповнює простір перекриття. Можливе використання пакувальної пасти, яка додатково ущільнює з’єднання.

Для пластикових труб зачищають стики, потім їх обробляють спиртом. Далі одночасно надягають фітінг і край стояка на нагрівальний елемент. Їх вкручують на повну глибину насадок і розігрівають. Потім заготовки знімають і зістиковують один з одним.

Платити за ремонт приватизованої власності не потрібно – на ЖКГ лежить обов’язок витрачати кошти капремонту.

Включення в розводку

В точку з’єднання стояка з розводящою трубою встановлюють трійник. Дві сторони мають діаметр 32 мм, третя – 20. Фіксацію проводять паяльником, оскільки муфти не так надійні.

Після встановлення запірної арматури проводять перевірку на протікання. При відсутності монтують, при наявності – усувають.

Використовуючи рівень, робочий відзначає місця, в яких роблять отвори. У них ставлять кліпси, приблизно через метр один від одного. Виконавши крайнє з’єднання, труби залишають постояти без води.

Через 60 хвилин дозволяють провести пробний пуск рідини. Провівши випробування і переконавшись у відсутності проблем, дозволяють зайнятися обробкою.

Для звукоізоляції і захисту від вологи перекриття бетонують.

Вартість роботи по заміні стояка водопостачання

Вартість робіт по заміні стояка водопостачання у Львові монтажники приблизно оцінюють в 80-100 дол. США за курсом на поточний момент. Як і при розрахунку матеріалів, цифра ця не остаточна і призначена для того, щоб замовник знав порядок цін. Багато залежить від того чи будуть виконуватися зварні роботи, яким буде приєднання до сталевих труб і т. п.

Точну вартість заміни стояка опалення, як і вартість матеріалів, монтажник зможе сказати тільки після відвідин об’єкту.

Встановлення каналізаційного стояка в одноквартирному житловому будинку

Каналізаційний стояк використовується для збору стічних вод від поверхових бічних відводів та транспортування їх до колекторної труби. У заміських будинках стояк є основним елементом внутрішньої каналізації: він несе велике навантаження, тому до його встановлення висуваються жорсткі вимоги.

Місце для встановлення стояка каналізації

Встановлюється ближче до унітазу – зазвичай в кутку санвузла або в шахті, що прилягає до санвузла. Якщо стояк збирається з полімерних труб, його потрібно встановлювати приховано всередині короба з негорючих матеріалів. Горючою допускається робити тільки знімну передню стінку. Не допускається відкрите розміщення стояка в житлових приміщеннях.

В межах санвузла або шахти потрібно вибирати таке місце, щоб поверхові бічні відводи були по можливості прямолінійними. Це дозволить зберегти швидкість руху стічних вод, уникнути засмічення труб.

Відступ

Стояк повинен бути прямолінійним. У тому випадку, якщо це неможливо, допускається монтаж відступів – ділянок, які дозволяють відхилити його від вихідної вертикальної осі. При монтажі відступів слід враховувати:

  • винос відступу по горизонталі не може перевищувати 1 м;
  • кут відхилення повинен бути не більше 45 °;
  • діаметр відводу повинен бути не менше діаметра основної труби.

Вентильований і невентильований каналізаційні стояки

У зливних трубах постійно утворюються і скупчуються гази. Щоб ці гази не потрапляли в приміщення через приймачі сантехнічних приладів, вони обладнуються гідрозатворами – вигинами, в яких постійно знаходиться вода.

При русі стічних вод утворюється розрядження. Різниця тиску в приміщенні і стояку може привести до того, що воду з гідравлічних затворів висмокче. Це явище отримало назву зриву гідрозатворів.

При накопиченні великої кількості каналізаційних газів (наприклад, в жарку погоду) може відбутися зрив гідрозатворів в іншу сторону – надлишковий тиск виштовхне воду.

Щоб уникнути зриву гідрозатворів, стояк обладнають вентиляційною трубою. Вентиляційна (фанова) частина починається відразу над точкою підключення верхнього поверхового відводу, закінчується на даху. Стояк з фановою трубою називається вентильованим, без фанової – невентильованим.

Інженери нашої компанії рекомендують встановлювати в приватних будинках тільки вентильовані стояки. При цьому треба пам’ятати:

  • діаметр вентиляційної труби повинен дорівнювати діаметру зливний частини;
  • вентиляційна частина повинна бути по можливості вертикальною. Якщо це неможливо, допускається використовувати елементи з ухилом в бік зливний частини, але ні в якому разі не горизонтальні;
  • в гирлі вентиляційної труби заборонено встановлювати дефлектори, флюгарки, інші конструкції, які збільшують опір відтоку каналізаційних газів;
  • допускається об’єднувати вентиляційні труби декількох стояків в одну за умови, що діаметр загальної частини буде не меншим, ніж діаметр найбільшого стояка, що підключається.

Серйозною проблемою при монтажі вентиляційної частини каналізаційного стояка є прохід через покрівлю. Наша компанія  використовує спеціальні покрівельні проходки. Вони дозволяють повністю герметизувати стик.

Висота вентиляційної частини стояка повинна становити:

  • над плоскою покрівлею – не менше 20 см;
  • над скатною покрівлею – не менше 50 см;
  • над обрізом вентиляційної шахти (якщо вона є) – не менше 10 см;
  • над експлуатованою покрівлею будь-якої конструкції – не менше 3 м.

Відстань від гирла стояка до найближчих відкритих вікон повинна складати не менше 4 м.

Небажано, але допустимо встановлювати невентильовані стояки, якщо при цьому зберігається режим вентиляції зовнішньої каналізаційної мережі, а гідрозатвори гарантуються від зриву (визначається розрахунком). У цьому випадку встановлюється клапан.

У верхній точці не вентильованого стояка знаходиться клапан, або ревізійний люк.

Ревізії

Каналізаційний стояк повинен мати ревізії, які дозволяють оглядати і прочищати стояк або бічні відводи. Ревізії встановлюються на висоті 1 м над рівнем підлоги. У будинку висотою 1, 2 або 3 поверхи для каналізації достатньо однієї ревізії на верхньому поверсі або в горищному приміщенні.

Вибір труб

Каналізаційні стояки одноквартирних житлових будинків часто збирають з ПВХ-труб сірого кольору (труби ПВХ оранжево-рудого кольору використовують для монтажу зовнішніх мереж). Діаметр визначається за кількістю приладів, що підключаються до нього. Існують довідкові таблиці з даними по пропускній здатності вентильованих і невентильованих стояків з різних труб. Для котеджу зазвичай досить труби діаметром 150, а іноді 110 мм.

Збірка стояка каналізації

Стояк збирається з труб, які повинні розташовуватися вертикально, стики не повинні заважати руху стічних вод. Для цього верхня труба вставляється в розтруб нижньої.

Кріплення

Стояк потрібно жорстко кріпити хомутами. Відстань між хомутами повинна становити не більше 4 м. Краще використовувати хомути з гумовими вставками – вони гасять вібрації.

Підключення бічних поверхових відводів

Бічні поверхові відводи підключаються за допомогою трійників і хрестовин. По можливості потрібно використовувати косі фасонні елементи з кутом 45 градусів.

Місце проходження через перекриття

Розміщення стику труб в місці проходу через перекриття не допускається. Саме місце проходу має бути забите бетонним розчином на всю товщину перекриття. Також потрібно захистити бетонним розчином низ стояку на висоту 80 … 100 мм.

Шумоізоляція

Стояк каналізації може бути джерелом шуму – не дуже сильного, але дратівного. Рівень шуму можна знизити, використовуючи спеціальні шумоізоляційні матеріали.

Вирішити проблему звуку води, що ллється нескладно. Для цього можна використовувати:

  • «Шкаралупу» з пінопласту – її просто відкривають, охоплюють нею трубу, потім фіксують за допомогою замка-засувки, обмотують будівельним скотчем;
  • мати з пінополіуретану – ними обмотують трубу (в тому числі криволінійні ділянки), фіксують будівельним скотчем;
  • спінений поліетилен – використовується як пінополіуретан, але рідко служить більше року.

Фахівці нашої компанії  не рекомендують використовувати в якості звукоізоляційного матеріалу мінеральну вату – уламки її волокон потраплять в повітря, потім в дихальні шляхи. Така звукоізоляція неефективна: мінвата практично не поглинає шум.

Поширені запитання

📚 Які ознаки свідчать про необхідність заміни водяного стояка?

Ознаками необхідності заміни водяного стояка можуть бути: поява витоків або тріщин на трубах, відсутність водопостачання або зниження тиску води, забруднення води, регулярні засмічення фільтрів, проблеми з терморегулюванням, пошкодження ізоляції труб тощо. У таких випадках необхідно звернутися до кваліфікованого сантехніка для діагностики проблеми та заміни стояка.

🌎 Які матеріали використовуються для заміни водяного стояка?

Для заміни водяного стояка можуть використовуватися різні матеріали, зокрема: металопластикові, поліпропіленові, мідні або сталеві труби. Вибір матеріалу залежить від багатьох чинників, таких як: технічні характеристики матеріалу, якість водопостачання, тиск води, розміри і складність монтажу, бюджет тощо. Сантехнік підбере оптимальний варіант матеріалу та виконає заміну стояка згідно з усіма вимогами технології.